В недела предвремени делумни локални избори во БиХ

Од:

Граѓаните на БиХ в недела ќе имаат можност да гласаат на вкупно 496 избирачки места од 7 до 19 часот, на предвремените избори за градоначалници, односно раководители на општини.

В недела, на 5 февруари, ќе се одржат предвремени избори за градоначалници на градовите Бихаќ, Тузла, Сребреник и Зворник и за раководители на општините Братунац и Вогошќа. Во Бихаќ, Тузла, Сребреник, Зворник, Братунац и Вогошќа избирачките места се отвораат во 7 часот, а се затвораат во 19 часот на денот на предвремените избори во недела.

Изборниот молк започнува 24 часа пред отворањето на избирачките места, односно во 7 часот на 4 февруари и трае до затворањето на гласачките места, односно до 19 часот на 5 февруари.

На изборите учествуваат вкупно 13 политички субјекти и тоа пет политички партии, една коалиција и седум независни кандидати. Сертифицирани се вкупно 18 кандидати. Кандидатските листи се објавени во официјалните весници и на веб-страницата на Централната изборна комисија на Босна и Херцеговина.

Би можело да ве интересира

Земјотрес ја погоди БиХ: Се почувствувал и во Сараево

Американците остро го осудија Додик

Ана Ололовска

Рекордна кражба во затвор: Од касата на КПУ „Зеница“ украдени 400.000 евра

Горан Наумовски

Афера со купени дипломи во Босна и Херцеговина: „Се купувалe и на бензински пумпи“

Поради Русија, Додик се заканува со распад на владата во Босна и Херцеговина

Ана Ололовска

Месиќ: Ако Додик се одлучи за сецесија, би ја ангажирал армијата за да се пресече коридорот во Посавина

Ана Ололовска