Ужасно злосторство во Хрватска: Три момчиња и девојка до смрт претепаа професор по англиски

Од:

Хрватската јавност е во шок по убиството на 35-годишен професор во Економското училиште во градот Вараждин, кого со дрвени палки до смрт го претепаа четворица млади луѓе, меѓу кои е и една девојка.

Убиениот, кого полицијата го идентификуваше како професорот Нино Ченгиќ, бил нападнат и претепан на улица во петокот навечер, а свирепите насилници го оставиле да крвави на асфалтот, пишуваат медиумите. Тој бил пронајден од минувач рано утрото и веднаш пренесен во болница, но вчеравечер им подлегнал на повредите.

Полицијата брзо ги идентификувала напаѓачите и соопшти дека станува збор за четворица осомничени – девојка на возраст од 24 години и тројца млади машки лица стари 20, 25 и 29 години. Тие се во притвор и ќе бидат обвинети за убиство. Засега нема потврдени информации за мотивот поради кои насилниците го извршиле грозоморниот чин. Полицијата ги истражува информациите дека жртвата и напаѓачите се познавале.

Шокирани се и колегите на убиениот Ченгиќ, кој предавал англиски во локалното средно Економско училиште.

„Страшно. Децата го обожаваа. Им беше и класен на матурантите,“ изјави вработен во училиштето за порталот „24 сата“.

Би можело да ве интересира

Осум жени се убиени во Хрватска за осум месеци оваа година

А1он

Досега повеќе од 650.000 луѓе во Хрватска сами се попишале преку интернет

А1он

Секое десетто дете по земјотресот во Загреб покажува симптоми на анксиозност и депресија

Ана Ололовска

Словенија ќе ја прошири оградата за заштита од мигранти кон Хрватска

Ана Ололовска

Попис на населението во Хрватска од денеска до 17 октомври

Ана Ололовска

ВИДЕО: Голем пожар кај Задар, пожарникарите цела ноќ се бореле да ги одбранат куќите

Катерина Павлова-Николовска