Уставно толкување на барањето за вакцинирање побара Словенечкиот полициски синдикат

Од:

Дел здруженија на вработени во јавниот сектор во Словенија се противат на владината одлука – сите државни службеници да мора да се вакцинираат со двете дози на вакцината против Ковид-19 до 1 ноември, а синдикатот на полициските службеници денеска потврди дека побарале од Уставниот суд да ја преиспита нејзината уставност.

Како што соопшти словенечкиот полициски синдикат (СПС) тие поднеле таква иницијатива до Уставниот суд бидејќи владиниот протокол постави вакцинација или прележан Ковид-19 како услов за заржување на работниот однос.

Продолжувањето на таквата „недозволива практика“ може да доведе и до удар врз други човекови права и основни слободи, чии жртви би можеле да бидат сите граѓани, тврди полицискиот синдикат.

Владата на премиерот Јанез Јанша минатата недела објави одлука според која сите државни службеници, освен оние кои не можат да го сторат тоа од докажани медицински причини, ќе мора да се вакцинираат против Ковид-19 за да работат на своите работни места, до крајот на овој месец мора да ја примат првата доза.

Би можело да ве интересира

Шведска го продолжи прекинот за употреба на вакцината на Модерна кај младите

А1он

Русија ја идентификуваше новата варијанта на коронавирусот, која е позаразна од Делта

А1он

СЗО: Ковид-19 досега предизвика смрт на 80.000 до 180.000 здравствени работници во светот

А1он

Кон: Мораме порано да ги отпуштаме пациентите за нов кревет, ковид пропусниците не се доволни

Ана Ололовска

СЗО пандемијата со Ковид-19 ќе трае и во 2022 година

Ана Ололовска

Спортските натпревари во Грција со зголемен број гледачи

Ана Ололовска