Уште еден случај на силување на малолетничка во Косово: Жртвата поради страв веднаш не пријавила

Од:

Во косовската полиција е пријавен уште еден случај на сексуално насилство врз малолетник.

dobivaj vesti na viber

Портпаролот на полицијата за Пеќ, Фадиљ Гаши, потврди дека во општина Исток е регистриран уште еден случај на силување на малолетно лице од возрасен маж, пренесува порталот kosovo-online.

Гаши најави дека инцидентот се случил на 9 август, но жртвата дури вчера го пријавила настанот во полиција. По пријавување на случајот, полицијата го привела осомничениот, кој по наредба на обвинител е задржан во притвор.

„Жртвата поради страв веднаш не го пријавила случајот. Инспекторите се занимаваат со случајот и на осомничениот му е одреден притвор до 48 часа“, рече Гаши.

Потсетуваме, пред 10-ина дена беше пријавен случај на силување на 11-годишно девојче во Приштина, што доведе до бран протести во Косово, но и во Албанија. Бројот на случаи на сексуално насилство во Косово е сè уште висок.

Само во првите седум месеци од годинава во косовската полиција биле пријавени 41 случај на силување.

Би можело да ве интересира

Амбасадорите на ЕУ одобрија укинување на визи за Косово

А1он

Османи: Косово се координира со НАТО за целата своја територија

Ана Ололовска

Рама: Ќе дојде конечното признавање, Косово нема да чека колку што чекаше за независноста

Ана Ололовска

Курти: Да бидеме заедно почесто не само на прослави

Ана Ололовска

Вучевиќ: Ситуацијата на Косово и понатаму е тензична

Ана Ололовска

Во Тирана утре заедничка седница на Парламентите на Албанија и на Косово

Ана Ололовска