Уште четири нови случаи на новиот коронавирус во Словенија – вкупно заразени 34 лица

Од:

Словенечките здравствени власти потврдија дека се потврдени уште четири нови случаеви на лица заразени со новиот коронавирус.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, со овие нови вкупниот број на заразени лица сега изнесува 34. Последните два случаи се потврдени во Марибор, соопштија здравствените власти.

По синоќешната одлука на Владата за затворање на границата, денеска од Италија во Словенија можат да влезат само оние кои имаат лекарската потврда дека не се заразени со новиот коронавирус.

Инаку, првиот случај на коронавирус во Словенија беше потврден на 4 март, а за помалку од една недела бројот стигна до 34 заразени лица.

Би можело да ве интересира

СЗО очекува „високи нивоа“ на Ковид-19 во текот на летото

А1он

На грчките острови Миконос и Милос позитивни над 50 отсто од направените тестови за Ковид-19

А1он

Во Албанија 550 нови случаи со Ковид-19, највисок број во последните три месеци

А1он

Над 20.000 нови случаи на Ковид-19 во Грција

А1он

ЕУ ја продолжи употребата на сертификатот за Ковид-19 до јуни 2023 година

Ана Ололовска

Кина ги преполови карантинските денови за патниците кои пристигнуваат од странство

Ана Ололовска