Уште 10 жртви на Ковид-19 во Косово

Од:

Во изминатите 24 часа во Косово се регистрирани 10 починати лица кај кои претходно било потврдено присуството на новиот коронавирус, со што бројката на жртви на епидемијата на Ковид-19 достигна до 236.

Сите починати, според косовските здравствени власти, имале и други потешки здравствени тегоби и страдале од дијабетис, кардиоваскуларни и други хронични болести.

Во текот на вчерашниот ден, официјално се евидентирани 224 новозаболени од Ковид-19, со што вкупната бројка на заразени од појавата на епидемијата достигна до 8.554.

Вчера се евидентирани и 152 излекувани, а вкупната бројка на лица кои претходно биле дијагностицирани како заразени и ја совладале болеста достигна до 4.730.

Активни носители на вирусот во земјата се 3.588 лица. Вчера се извршени 434, а од почетокот на пандемијата, вкупно 36.943 тестирања.

Би можело да ве интересира

Американските здравствени власти предвидуваат „најлоша есен што сме ја виделе“ поради коронавирусот

А1он

Научниците и натаму поделени околу способноста на коронавирусот да се пренесува преку воздух

А1он

Кина: коронавирус откриен во пилешки крилца од Бразил

А1он

Харадинај ќе се кандидира за претседател на Косово, но само ако Тачи го доврши мандатот

А1он

Петмина патници од завчерашниот лет за Финска позитивни на коронавирус, 17 одбиле да се тестираат

А1он

Кина: Двајца оздравени пациенти повторно болни од Ковид-19, шест месеци од првата инфекција

А1он