Урсула фон дер Лајен утре во посета на Тирана

Од:

Претседателката на Европската комисија, Урсула фон дер Лајен, утре претпладне ќе допатува во Тирана.

По официјалниот дочек, во Палатата на бригадите, таа прво ќе се сретне со премиерот Еди Рама, а потоа во претседателската резиденција и со шефот на државата Илир Мета.

Претпладне Лајен и Рама ќе учествуваат на свеченото предавање во употреба на реконструирани училиште и градинка, оштетени од катастрофалниот земјотрес што земјата ја погоди на 26 ноември 2019 година.

Истите се обновени со средства од фондовите на ЕУ во рамки на програмата ” EU4Schools”.

По овој настан со Рама ќе имаат заедничка прес- конференција, а потоа Лајен заминува за Скопје.

Би можело да ве интересира

За американската амбасадорка во Тирана преговорите на ЕУ со Албанија и Македонија треба да почнат без одлагање

А1он

Голема полициска акција во Љежа, уапсени седум лица

Ана Ололовска

Џачка: Албанија заслужува и треба да седне на преговарачка маса со ЕУ оваа година

А1он

За албанските социјалисти потпишаниот меморандум за „Коридорот 8“ е значаен за развојот на Западен Балкан

А1он

Фон дер Лајен: ЕУ нема да дозволи Полска да ги доведе во ризик нашите вредности

Катерина Павлова-Николовска

Топ чанел: Министерката Грвала отворено побара сојуз меѓу Албанија и Косово против Србија

А1он