Унгарија ја затвора граничната зона за барателите на азил

Од:

Унгарската влада соопшти денеска дека ја затвора транзитната зона на својата јужна граница со Србија, каде што се сместени барателите на азил додека чекаат одлука за нивната апликација.

Ова го соопшти на прес-конференција шефот на кабинетот на премиерот Виктор Орбан, Гергељ Гуљаш, додавајќи дека 280 баратели на азил ќе бидат префрлени во прифатните центри, додека во иднина барателите на азил во Унгарија ќе можат да ги достават своите барања до унгарските дипломатски мисии.

Чекорот на Владата уследи по минатонеделната одлука на судот на ЕУ, кој оцени дека држењето мигранти во транзитната зона се смета за притвор.

– Унгарската влада не се согласува со таа одлука, сметаме дека е ризик за безбедноста на Европа, но како земја членка на ЕУ, ќе се придржуваме до сите судски одлуки, потенцира Гуљаш.

Би можело да ве интересира

Франција осудена од Европскиот суд за човекови за недавање помош на барателите на азил

Ана Ололовска

Орбан повторно контра ЕУ, од списокот „безбедни“ земји ја прифаќа само Србија

Ана Ололовска

Сијарто: ЕУ да потпише нов договор со Турција за миграција

А1он

УНХЦР: Унгарија да се откаже од строгите правила за азил

Ана Ололовска

Првпат од 2015 година зголемен бројот на барања за азил во ЕУ

Ана Ололовска

Европски суд: Унгарскиот закон за граѓанските организации ги крши правилата на ЕУ

Ана Ололовска