Украинскиот министер за надворешни работи Кулеба во посета на Бугарија

Од:

Министерот за надворешни работи на Украина Дмитро Кулеба допатува во Бугарија со автомобил, пренесува софиското електронско издание Клуб З, а информацијата е потврдена од бугарската влада.

dobivaj vesti na viber

Како што јави дописникот на МИА од Софија, се очекува утре Кулеба да се сретне со бугарскиот премиер Кирил Петков, со министерката за надворешни работи Теодора Генчовска и со други министри и притоа да се заблагодари на Бугарија за приемот на бегалците од Украина.

Локалните медиуми јавуваат дека најверојатно ќе се постави прашањето како Бугарија може дополнително да и помогне на Украина во борбата против Русија, откако владејачката коалиција во Софија не постигна согласност за воена помош и за тоа прашање треба да расправа Народното собрание.

Засега нема официјална информација дали Дмитриј Кулеба ќе има средба со претседателот на Бугарија, Румен Радев.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Автобус се запали кај Бургас, повторно затворен автопатот Тракија

Ана Ололовска

Бугарскиот и српскиот министер за здравство ги посетија повредените српски деца во хотелот во Стара Загора

А1он

Сарафов: Човечка грешка е водечка верзија за несреќата со српскиот автобус на автопатот Тракија

На еден патник од српскиот автобус му е ампутирана ногата

Горан Наумовски

Шиика Милева: Возачот на српскиот автобус е приведен

Лончар во Бугарија: Едно дете оперирано, ампутирана ногата на возачот

Горан Наумовски