Украдено противтенковско оружје од база на грчката морнарица

Од:

Локални власти покренале истрага откако е у тврдено дека исчезнало оружје од магацин во база на грчката морнарица на островот Лерос во Егејското Море.

Со инспекција е утврдено дека недостасува противтенковско оружје, муниција и рачни бомби.

Претходната проверка била извршена минатата година, информира портпаролот на грчката Влада Стелиос Пецас, додавајќи дека има индиции дека оружјето е носено „малку по малку“.

Според него, најверојатно е дека тоа се случило во период од почетокот на годинава до летото.

Би можело да ве интересира

Во Њујорк средба Трамп- Мицотакис

Ана Ололовска

Генерален штрајк во Грција

Ана Ололовска

Алексис Ципрас ќе учествува на конференција на „Економист“ во Скопје

Ана Ололовска

Пронајдени 143 бегалци и мигранти во нова акција на грчката полиција во објект под опсада во Атина

Околу 50 илјади туристи во моментов се во Грција со пакет аранжмани од „Томас Кук“

Ана Ололовска

За утре закажан генерален штрајк во Грција

Ана Ололовска