Угостител од Истра: На готвачите им нудам 2.000 евра, на келнерите 1.000, никој не сака да работи

Од:

Угостител од централна Истра, чиј објект работи во текот на целата година, на Глас Истра се пожалил на недостиг на работна сила. Тој сакаше да го сподели своето искуство во кое преку оглас барал повеќе вработени за неговиот објект: готвач, келнер, келнерка и помошник готвач.

За работното место, вели, од 25 невработени на располагање за тие работни места, се јавиле само четворица од Заводот за вработување.

„Нудам плата од две илјади евра за готвач, нешто повеќе од илјада за келнерот и илјада евра за келнерката и помошникот готвач“, рече тој.

Но, одговорите на кандидатите се сведуваа на тоа дека тие или не се заинтересирани за таа работа, или работат со скратено работно време или работат во странство и моментално статусот на невработено лице им одговара целосно.

Добив впечаток, вели тој, дека на интервјуто одговориле само за да го задоволат формуларот и да добијат печат.

Би можело да ве интересира

Уапсен 63-годишен маж за детска порнографија: Странец снимаше голи деца со својот телефон

ВИДЕО: Спасена Хрватка која со часови, повредена висеше на карпа на Вележ

Катерина Павлова-Николовска

Полицијата реши обид за убиство после 25 години: Жена нарача убиство на маж

Горан Наумовски

(ВИДЕО) Се преврте трактор со приколка кој превезуваше 16 матуранти, дел од нив завршија во болница

Горан Наумовски

Голема полициска акција во цела Европа, апсења во Хрватска и во БиХ

(ВИДЕО) Узиниќ: Ова се свештениците обвинети за педофилија, еден злоставувал 13 момчиња

Ана Ололовска