Учениците насилници од Трстеник избркани

Од:

„Поради насилството што се случи во Техничкото училиште во Трстеник, при што беше извршено физичко, психичко и дигитално насилство врз наш колега, двајца ученици беа исфрлени од училиштето. Решенија за исклучување беа испратени до родителите на учениците во вторникот. 29 ноември“, објави Милан Глиџиќ, директор на Техничкото училиште во Трстеник каде што се случи инцидентот со малтретирањето наставничка.

Со оваа одлука практично се верификуваше одлуката на Наставничкиот совет кој реши двајцата ученици да бидат исклучени од училиштето. Инаку, родителите на третиот ученик пред едногласното гласање на Советот поднесоа барање за негово исклучување од Техничкото училиште.

Видеото кое се појави на социјалните мрежи каде тројца ученици на Техничкото училиште ја малтретираат професорката, еден од нив и го лизга столот, а жената паѓа на подот од училницата, додека другите гласно се смеат и се снимаат, ја потресе цела Србија и предизвика бурни реакции во јавноста.

Учениците на Техничкото училиште во Трстеник и И.К. (17), Н.Ж. (17) и М.М. (18) пред инцидентот доцнеле на час.

Професори од училиштето изјавија дека оваа група ученици и претходно се однесувала проблематично.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Србија завеана во снег, затворени патишта, 25 илјади луѓе без струја

Дачиќ: ЗСО е предуслов на сите предуслови

Ана Ололовска

Вучиќ: Можеби ќе треба да воведеме санкции кон Русија

Ана Ололовска

Сериски убиец од Србија уапсен во Германија: Ограбувал и убивал пензионери

А1он

Авион принудно слета во Белград, почина патничка

Катерина Павлова-Николовска

Објавен Извештајот за преговарачкиот процес со Приштина од 1 септември минатата до 15 јануари оваа година

А1он