Учебниците во Бугарија ќе бидат бесплатни за сите ученици од 1 до 12 одделение

Од:

Пратениците во Бугарија едногласно со 190 „за“ во второ читање усвоија предлог закон за изменување и дополнување на законот за предучилишно и училишно образование. Со предлог-законот се воведуваат бесплатни учебници за учениците од 1 до 12 одделение, јавува БГНЕС.

Предлог-законот стапува на сила од учебната 2024-2025 година.

Гласањето помина без расправа, а по него од собраниската говорница лидерката на левицата Корнелија Нинова им се заблагодари на пратениците што едногласно го усвоија предлог-законот.

Би можело да ве интересира

Бугарите утре по петти пат во последните две години излегуваат на гласање

Ана Ололовска

„Сите ваши деца ќе умрат“ – Македонска организација испратила закани за бомби во училиште во Бугарија

Орце Костов

Милков: Кога Македонија ќе го смени Уставот, тогаш ќе се отворат преговорите со ЕУ

Орце Костов

Ковачевски држеше лекции по Устав: Македонците во Бугарија треба индивидуално да си го остварат правото на самоопределување

Орце Костов

Само 169 Бугари од Македонија ќе гласаат на изборите во Бугарија, во Охрид не се пријавил ниту еден

Орце Костов

(ВИДЕО) Еден човек загина во масовна тепачка со секири и мотики на пазар во Бугарија

Горан Наумовски