Убиецот од Цетиње имал пријави за насилничко однесување, бил осуден за напад на колега

Од:

Извршителот на масакрот во Цетиње, Вук Бориловиќ, проблематично минато и една пресуда за напад откриваат црногорските медиуми.
Според информациите на Побједа, Бориловиќ имал неколку пријави за насилничко однесување во младоста, а пред половина година прво вербално, а потоа и физички нападнал колега.

По конфликт на работното место, Бориловиќ отишол кај човекот дома, го повредил, му го оштетил автомобилот и фрлал кон куќата со камења.

Бориловиќ бил приведен во полиција, па имало судење и, како што дознаваат медиумите во Црна Гора, во јули годинава бил осуден и му било наредено да носи алка за нога поради неговото насилно однесување.

Се жалел, пресудата се уште не била правосилна, пишуваат црногорските медиуми.

Би можело да ве интересира

Ненад Калуѓеровиќ на распит во црногорското обвинителството

Комеморација за жртвите од масакрот во Цетиње

Катерина Павлова-Николовска

Кој е човекот кој го застрела убиецот од Цетиње: Бил суден за убиство, осомничен за тероризам

Полицијата преговара со Ненад Калуѓеровиќ да се предаде: Убиецот го ранил полицаец, па тој го докрајчил

Помрачување на умот-кај убиецот од Цетиње имало еден сомнителен детаљ

Предраг Петровиќ