Убиецот на бугарската новинарка Маринова осуден на 30 години затвор

Од:

Бугарски суд деенска го осуди Северин Красимиров на 30 години затвор, поради силување и убиство на телевизиската новинарка Викторија Маринова.

Телото на Маринова беше пронајдено на 6 октомври минатата година во реката Дунав во градот Русе во северна Бугарија.

Обвинетиот, 21-годишниот Красимиров, денеска се појави во судница под силни безбедносни мерки и со лисици на рацете, каде што се изјасни за виновен и побара што побрзо да му биде изречена пресудата.

Истражителите заклучија дека Красимиров сам го извршил злосторството. Тој беше уапсен во Германија, каде побегнал, а беше испорачан на Бугарија една недела по извршеното убиство.

Со тоа што се изјасни за виновен, Красимиров избегна доживотен затвор. Тој има можност во рок од 15 дена да поднесе жалба на пресудата.

Би можело да ве интересира

Захариева-Селаковиќ: Бугарската блокада за евроинтеграциите на Србија е од технички, а не од политички причини

Жарко Настоски

Српскиот министер за надворешни работи во посета на Бугарија

Ана Ололовска

Уапсени осомничените за убиството на младиот Србин во Филаделфија

Катерина Павлова-Николовска

„Без него веќе немам планови во животот“ – Тажна исповед на девојката на Србинот убиен во Филаделфија

Хорор во Србија: Масакрираше цело семејство, потоа се самоуби

Катерина Павлова-Николовска

Изборите во Бугарија закажани за 4 април

Жарко Настоски