Убедлива победа на Радев за втор претседателски мандат

Од:

Резултатите од излезната анкета на агенциите Галуп и Тренд, нарачана и платена од НОВА, покажуваат дека актуелниот претседател на Бугарија Румен Радев, кој е кандидат за втор мандат, добил поддршка од 65,7 отсто од гласачите. За неговиот политички противник – Анастас Герџиков, гласале 31,5 отсто од гласачите.

Опцијата „Не поддржувам никого” ја избрале 2,8 отсто од гласачите кои оствариле право на глас.

Ова беа четвртите избори во Бугарија во изминатите осум месеци, по трите парламентарни, и излезноста беше околу 30%.

Би можело да ве интересира

Во сообраќајна несреќа во Бугарија повредени 29 патници од Косово

А1он

Претседателот на бугарската Антикорупциска комисија поднесе оставка

А1он

ВИДЕО: Демонстрантите бесни на новите ковид мерки се обидоа да влезат во бугарскиот Парламент, повредени полицајци

А1он

Антониј Тодоров: Заострување на бугарскиот став кон Северна Македонија, не е во национален интерес на Софија

А1он

Борисов: Советодавниот совет за национална безбедност свикан од Радев беше апсолутно непотребен

А1он

ВИДЕО: Бугарија со седум предлози кои ќе ја доближат Македонија до почеток на преговори со ЕУ

А1он