Уапсени соучесници за терористичкиот напад во Истанбул

Од:

Турската полиција уапси две лица осомничени дека им помогнале на извршителите на терористичкиот напад во Истанбул да ја преминат турската граница, објави турската мрежа „Хабер“.

На 13 ноември се случи експлозија во пешачката туристичка улица Истиклал во центарот на Истанбул, при што загинаа шест лица, а 81 беа повредени.

Напаѓачот Ахлам Албашир призна дека има врски со Курдистанската работничка партија, која е забранета во Турција.

Осомничените и’ помогнале на Албашир и на уште едно лице кое можеби било вмешано во нападот, кое сега е во бегство, илегално да ја преминат турската граница.

Би можело да ве интересира

Џелал Сенгор: Во Истанбул може да се случи земјотрес од незамисливи размери

Горан Наумовски

Турските разузнавачи го „неутрализираа“ организаторот на минатогодишниот бомбашки напад во Истанбул

Амбасадата на САД во Турција ги предупреди Американците на можни напади во Истанбул

Двајца загинати во пожар во станбен објект на Ерменската католичка црква во Истанбул

А1он

ВИДЕО: Прв лет на ново беспилотно летало на турска компанија, побарувачката нагло порасна

А1он

Протест во Истанбул поради пресуда против градоначалникот на тој град во Турција

Горан Наумовски