Уапсени најмалку шест лица во акција на грчката полиција во атинската нсделба Ексархија

Од:

Најмалку шест лица се уапсени во атинската населба Ексархија што важи за собиралиште на анархисти, во акција на полицијата за спречување инциденти во рамки на одбележувањето на годишнината од студентскиот бунт и падот на хунтата, јави дописничката на МИА од Атина.

Уапсената група лица била на тераса на зграда, а кај нив биле пронајдени, меѓу другото, и молотови коктели, гас маски, камења и сл.

Во изминатите години, одбележувањето на 17 ноември завршуваше секогаш со инциденти токму во Ексархија, а непознати лица ја напаѓаа полицијата со молотови коктели од зградите во населбата.

Во центарот на Атина во тек е протестниот марш од Политехничкиот факултет, од каде што започна бунтот во 1973, до амбасадата на САД.

Центарот на грчката престолнина е под силно полициско обезбедување, а само пред американската амбасада има 18 полициски автобуси.

Како што јавува дописничката на МИА од терен, за сега ситуацијата е мирна, а протестниот марш се одвива масовно и без проблем.

Би можело да ве интересира

Филипов: Деловните заедници се оние кои треба да ги решат трговските марки согласно Договорот од Преспа

Вучиќ: С.Македонија е подготвена да влезе во иницијативата „Појас и пат“ за изградба на брзата пруга Атина-Скопје-Белград

Ана Ололовска

Состанок на Националниот совет за надворешна политика во грчкото МНР

Ана Ололовска

Павлопулос: Грција е подготвена да ги поддржи земјите од регионот на нивниот европски пат

Ана Ололовска

Се намалува населението во Грција

Ана Ололовска

Претседателот на Србија од денеска во дводневна официјална посета на Грција

Ана Ололовска