Уапсена поранешна хрватска градоначалничка

Од:

Хрватската полиција денеска ја уапси поранешната градоначалничка на Книн, Јосипа Римац од Хрватската демократска заедница (ХДЗ), поради малверзации во Хрватски шуми.

Станува збор за изградба на ветерници во Книн, што биле планирани во периодот кога Римац била на чело на Книн.

Претходно, претседателот на Управата на Хрватски шуми, Крунослав Јакопчиќ, беше уапсен под сомнение за злоупотреба на својата должност и за трговија со влијание.

– Ова ни причини корпоративна штета, но тоа нема да влијае на нашиот бизнис, соопштија од хрватската Управа за шуми.

Десетина лица се вклучени во истрагата под сомнение дека сториле неколку кривични дела, но деталите се уште не се познати.

Би можело да ве интересира

Пленковиќ обезбеди мнозинство за формирање влада

Ана Ололовска

Новиот хрватски Сабор ќе има 35 пратенички

Ана Ололовска

Хрватскиот министер за здравство со коментар за прегратките при славењето на ХДЗ

Ана Ололовска

Бернардиќ поднесе оставка од претседателската функција на СДП

Ана Ололовска

Убедлива победа на ХДЗ на изборите во Хрватска

Ана Ололовска

Првични резултати: ХДЗ убедливо води на изборите во Хрватска

А1он