Уапсена новинарка која го навреди Ердоган, и се заканува затвор

Од:

Турски суд одреди притвор за новинарката Седеф Кабас во сабота во очекување на судењето поради обвинение за навреда на турскиот претседател Таип Ердоган и кршење на законот со кој досега беа гонети десетици илјади луѓе, објави турската Си-Ен-Ен.

dobivaj vesti na viber

Полицијата ја привела Кабас околу два часа по полноќ и најпрво ја одвела во главната полициска станица во Истанбул, а потоа ја префрлила во градската судница, каде што судот нареди нејзино официјално апсење, објавија медиумите во Турција.

Наводната навреда се однесува на коментарот за кабинетот на претседателот што Кабас го даде на антирежимски телевизиски канал и на својот Твитер профил, за што таа беше осудена од некои владини претставници.

„Честа на претседателскиот кабинет е чест на нашата земја. Ги осудувам вулгарните навреди упатени кон нашиот претседател и неговиот кабинет“, напиша на Твитер директорот за комуникации на турската влада, Фахретин Алтун.

Мердан Јанардаг, главен уредник на Теле 1, каде Кабас коментираше за кабинетот на претседателот, остро го осуди нејзиното апсење.

„Нејзиното апсење во текот на ноќта, во два часот по полноќ, поради коментарите е неприфатливо“, напиша тој на Твитер, додавајќи дека тоа е „обид да се заплашат новинарите, медиумите и општеството“.

Законот за навреда на претседателот предвидува затворска казна од една до четири години.

Во октомври минатата година, Европскиот суд за човекови права ја повика Турција да го промени законот откако донесе одлука дека притворањето на луѓето според законот ќе ја наруши слободата на изразување.

Илјадници беа обвинети и осудени за навреда на Ердоган во последните седум години откако тој ја смени премиерската фотелја со претседателската.

Повеќе од 30.000 истраги беа покренати во 2020 година поради слични наводи, отворени се 7.790 случаи, од кои 3.325 завршија со осудителна пресуда, според турското Министерство за правда, што е малку пониско од 2019 година.

Откако Ердоган стана претседател во 2014 година, започнати се 160.169 истраги за навреда на претседателот, отворени се 35.507 случаи, а 12.881 завршиле со осудителна пресуда.

Би можело да ве интересира

Чавушоглу оди во Израел, прва посета по 15 години

Ана Ололовска

Турција го повика на разговор американскиот амбасадор

Ана Ололовска

Илјадници Турци протестираа во Истанбул против затворската казна за опозиционерката Чанан Кафтанчиоглу

Ана Ололовска

Ердоган им соопшти на лидерите на Шведска и Финска што очекува од нив

Ана Ололовска

Џонсон го убедувал Ердоган да соработува со Финска и Шведска за членството во НАТО

Ана Ололовска

Ердоган разговараше со холандскиот премиер за НАТО-патот на Шведска и Финска

Ландов