Уапсен Србин осомничен за воени злосторства на Косово

Од:

Косовската полиција уапси косовски државјанин од српска националност, осомничен за воени злосторства против албанско цивилно население извршени за време на војната во 1999 година, јави дописникот на МИА од Приштина.

Специјалното обвинителство на Косово синоќа соопшти дека машко лице, идентификувано со иницијали Г.С., е уапсено како осомничен за „соучесништво заедно со други соизвршители во кривично дело „воени злосторства против цивилно население“ согласно Кривичниот закон на Социјалистичка Федеративна Република Југославија“ и Женевската конвенција, дела кои се санкционираат и со соодветни одредби на Кривичниот закон на Косово.

Според соопштението, Г.С. се сомничи дека на 15 и 16 април 1999 година, како припадник на резервните полициски и воени единици на Србија, во градот Липљан, „со употреба на воена сила, насилство, грабеж и заплашување врз цивилното население“, извршило протерување на локалните Албанци од нивните домови, по што од колоната на протераните биле издвоени десет цивили кои потоа биле егзекутирани.

Специјалното обвинителство побара од надлежниот суд во Приштина на уапсениот да му се изрече мерка притвор.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Хоти утре на средба со Макрон, а в недела со Вучиќ во Брисел

А1он

Косово: Покрената истрага за смртта на шестмина заболени од Ковид-19

Ана Ололовска

Нов старт за дијалогот Белград – Приштина на 12 јули

Ана Ололовска

Полициски час во некои градови во Косово поради коронавирусот

Ана Ололовска

Хоти ги замоли пратениците во косовското Собрание да гласаат за измените на буџетот

А1он

Честитки од косовските лидери за Денот на независноста на САД

А1он