Уапсен организаторот на трговијата со органи во Косово

Од:

Осомничениот за организирана трговија со органи, кого властите на Косово го бараат со години, уапсен е во Израел, изјави специалниот обвинител на ЕУ, Џонатан Рател.

„Добивме информација дека Моше Харел е уапсен во Израел поради трговија со органи и други кривични дела поврзани со тоа, и сега чекаме потврда од израелските власти“, рече Рател.

Ако оваа информација се потврди, ова апсење би можело да биде пресвртница на судењето на седум лица, обвинети за трговија со органи и нелегална трансплантација во клиниката „Медикус“ во 2008. година во Приштина, наведува АФП.

Харел е уапсен во Приштина истата таа година, но побегнал од Косово веднаш штом е пуштен од притвор. Издаден е меѓународна потерница за негово апсење.

Според обвинението, во приштинската клиника во 2008. година извршени се најмалку 30 нелегални трансплантации на органи. Донаторите биле од сиромашни источноевропски и централноазиски земји, на кои им е ветено 15 илјади евра.

Во обвинението израелскиот државјанин Харел се наведува како „мозок“ на мрежата која поврзувала донатори и корисници на органи.

Меѓу седум осомничени против кои се води судска постапка е и поранешниот функционер на косовското министерство за здравство Илир Рецај и истакнатиот приштински уролог Љуфти Дервиши.

Осомничен е и турскиот лекар Јусуф Сонмез, кој е обвинет за вршење на нелегални операции за вадење на органите. Против него е покренато обвинение и во Турција.

Косовската клиника беше претресена од полицијата во 2008. година, откако еден турски државјанин колабирал на приштинскиот аеродром додека чекал да влезе во авион за Истанбул.

Судскиот процес го води ЕУЛЕКС, која е формирана со цел да му помогне на локалното правосудство во чувствителни случаи, откако Косово во 2008. година едностратно прогласи независност.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во Косово е уапсен поранешен полицаец, еден од најголемите наркобосови во регионот

Поранешен портпарол на НАТО: Примете го Косово во НАТО, веднаш..

Три жени исчезнаа на Косово

Поранешниот советник на Пацоли призна дека тој го нарачал убиството на неговата сопруга

Горан Наумовски

Лавров: Србија нема да ја примат во ЕУ додека не го признае Косово

Орце Костов

Фалсификуваните евра запленети на Косово биле печатени во Македонија

Катерина Ѓуровски