Уапсен грчки поп поради тоа што ги повикувал верниците да не носат маска во црква

Од:

Грчката полиција, вчера уапсила поп од островот Калимнос поради тоа што преку социјалните мрежи ги повикувал верниците за вчерашниот празник Пресвета Богородица да не носат маска за време на посетата на црквите, објавија грчките медиуми.

Според истите информации, попот бил уапсен за ширење лажни вести, бил изнесен пред јавен обвинител и ослободен, а за октомври е закажан судски процес.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Еден загинат и деветмина повредени во земјотресот на Крит

Ана Ололовска

ВИДЕО: Снимен моментот кога утрово силен земјотрес го погоди Крит

Ана Ололовска

Силен земјотрес 5,8 степени на грчкиот остров Крит

Ана Ололовска

Мицотакис за европската перспективата на Западен Балкан: Време е ЕУ да испорача

А1он

Промени во грчкиот Кривичен законик – построги казни за одредени кривични дела

А1он

Акција на грчката крајбрежна служба за спасување на околу 150 мигранти во близина на Пелопонез

Ана Ололовска