Уапсен директор во Србија, лечел луѓе со лекови за животни

Од:

Директорот на српскиот Завод за сместување на возрасни лица „Мали пчелички“ е уапсен под сомнение дека користел забранети супстанци за лечење на штитениците на домот и дека свесно ги труел.

Полицијата добила пријава за ова кривично дело кое му се става на товар на директорот и веднаш го лишила од слобода.

Во заводот деновиве се појавила шуга и многу од штитениците се заразиле. Појавата на шуга директорот се обидел да ја сокрие и издал наредба да се лекуваат со лекот „медимецтин“, кој е отровен за луѓето.

Овој лек е наменет за стока, како што се крави, овци и свињи и според упатството на лекот се дава за проблеми со вошки, шуга и слично, но е забрането да се дава на луѓе поради тоа што е опасен и токсичен за нивното здравје.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Србите со пцовки ги дочекаа косовските специјалци на граница: „Рамбо, дувај го“

А1он

Вучиќ: Од ЕУ ќе бараме за еден месец да ни одговорат дали постои Бриселскиот договор или не

Ана Ололовска

Грвала: Тензијата на косовско-српската граница е еднострано предизвикана од Србија

Ана Ололовска

ВИДЕО: Пристигнуваат засилувања на РОСУ, се повеќе Срби на преминот Јариње

Ана Ололовска

Вучиќ: Ги отфрлив сите предлози, утре за дополнителни потези

А1он

ВИДЕО: Блинидирани возила и специјалци на два премина на северот на Косово, Србите на блокади

Катерина Павлова-Николовска