Турските сили гранатирале над 200 цели на сириските владини сили во Идлиб

Од:

Министерот за одбрана на Турција, Хулуси Акар изјави дека повеќе од 200 цели се гранатирани во Сирија по нападот на сириските сили во кој загинаа 33 турски војници и 32 се ранети.

„По подмолниот напад, со авиони, беспилотни летала и со копнена поддршка, извршен е интензивен напад врз повеќе од 200 цели на режимот“, изјави тој.

Министерот Акар информираше дека во нападите се уништени пет хеликоптери, 23 тенкови, 23 топа и хаубици, по еден систем за одбрана SA-17 и SA-22.

Акар додаде дека во нападите загинале 309 војници на режимот на Асад.

Би можело да ве интересира

Апсење во Турција, 158 осомничени за поврзаност со Ѓулен

Катерина Павлова-Николовска

Доколку САД одбијат да ги испорачаат авионите Ф-16, Турција ќе се сврти кон руските Су-35 и Су-57 и

А1он

Ердоган: САД ни предлагаат Ф-16 во замена за инвестицијата за Ф-35

Ана Ололовска

Сириската Влада ракетирала упориште на бунтовниците, убиени четири лица

Ана Ололовска

Меркел вети дека ќе продолжи поддршката од ЕУ за Турција

Ана Ололовска

Чавушоглу: Русија и САД се виновни за нападите на курдската ЈПГ

Ана Ололовска