Турски воени авиони го нарушиле грчкиот воздушен простор

Од:

Турски воени авиони Ф-16, во три наврати во периодот меѓу 10,02 и 10,48 часот по локално време, без претходно да достават план за летање, го нарушиле грчкиот воздушен простор, објави грчката новинска агенција АНА-МПА, јави дописничката на МИА од Атина.

Турските воени авиони прелетале над островите Левита, Панаја и Инусес, а биле препознати и пресретнати од грчки воени авиони.

Според АНА-МПА, островот Левита е дел од мрежата Натура 2000 и е еден од најважните грчки региони за заштита на птиците.

Би можело да ве интересира

Со нож ранета бегалка од Авганистан во кампот Мориа на Лезбос

Ана Ололовска

Анкета: Грците и Бугарите на врвот од ЕУ за ненавремено плаќање на сметките

Ана Ололовска

Запалени автомобили во неколку атински населби во текот на ноќта

Ана Ололовска

Митаракис во посета на Лезбос и Самос

Ана Ололовска

Портпаролот на грчката влада и Здружението на странски дописници го осудија нападот врз новинарот Јакоби

Ана Ололовска

ВИДЕО: Во Атина вечерва убиени водачите на црногорскиот нарко-дилерски клан

А1он