Турски бизнисмен носи такси возила „Тесла“ во Подгорица

Од:

Во Подгорица до крајот на седмицата ќе почне со работа првата такси служба со автомобили на електричен погон.

Градоначалникот на Подгорица Иван Вуковиќ се сретна со претставниците на компанијата Вен Тур, на турскиот бизнисмен Ахмет Авчи, која ќе почне да ги дава услугите на такси превоз со електрични возила.

– Исклучително сум задоволен што Подгорица ја добива првата такси служба со автомобили на електричен погон и што ќе бидеме првиот град во регионот кој добива услуги за превоз на граѓани со „Тесла“ електрични возила, потенцираше Вуковиќ.

Тој изрази увереност дека во следниот период такси компаниите и здруженијата сè повеќе ќе се определуваат за давање услуги со возила на електричен погон.

Новата такси услуга ќе биде достапна само за корисниците на апликацијата ТеслаГо (TeslaGo), по примерот на Убер.

Би можело да ве интересира

(ВИДЕО) Абазовиќ во црногорскиот парламент: Нема место за реваншизам, само за правдата и за вистината

А1он

Црна Гора е најголемото жариште на Ковид-19 на Балканот

А1он

ВИДЕО: Црна Гора наскоро треба да добие нова Влада – Кривокапиќ поддржан за мандатар, Бечиќ ќе го води Парламентот

Горјан Грнчаровски

Конститутивна седница на новиот состав на Парламентот на Црна Гора

Ана Ололовска

Кривокапиќ: Победниците на изборите во Црна Гора денеска во Собранието треба да покажат одговорност пред народот

Ана Ололовска

Најтешкиот ден од пандемијата во Црна Гора: осуммина починати, 40 отсто од тестираните позитивни

А1он