Турски авиони Ф-16 го нарушија грчкиот воздушен простор

Од:

Два турски воени авиона Ф-16 денеска навлегоа во грчкиот воздушен простор, летајќи над карпестиот ненаселен остров Мавра во Егејско Море, објавија грчките медиуми, оценувајќи дека станува збор за нова провокација од Турција.

Турските воени авиони биле откриени и веднаш пресретнати од грчки воени авиони, согласно меѓународните правила.

Според истите информации, грчкото воено воздухопловство во текот на вчерашниот ден регистрирало вкупно 43 нарушувања на грчкиот воздушен простор во Егејско Море од осум турски воени авиони.

Би можело да ве интересира

Во грчкиот парламент доставен новиот нацрт закон за азил

Жители од северна Грција не дозволија бегалци и мигранти да бидат сместени во нивното село

Курдските борци ја напуштија „безбедносната зона“

Татјана Ташкова

Пронајдено мртво исчезнатото дете по судирот на чамец со мигранти и брод на грчката крајбрежна служба

Коѕијас: Владата го поткопува Договорот од Преспа

Мицотакис: Грција го поддржува европскиот пат на земјите од Западен Балкан