Турската полиција се закани со употреба на сила, Меркел шокирана

Од:

Полицијата за разбивање на демонстрантите со водени топови денес предупреди околу 1.000 синдикалци да ги запрат блокадите во Анкара или ќе биде принудена да интервенира, поради што германската канцеларка Ангела Меркел нагласи дека полицијата е премногу строга, кон демонстрантите.

dobivaj vesti na viber

Турските синдикати ги повикаа сите работници на генерален штрајк, во знак на протест против употребата на сила над демонстрантите, кои повеќе од две недели протестираат против владата и премиерот Реџеп Тајип Ердоган.

Синдикалците со знамиња и транспаренти тргнаа кон Кизилај, но полицијата ги предупреди дека не смееат да болкираат улица и дека ќе употреби сила.

Меркел изјави дека е шокирана од сузбивањето на протестите и дека полицијата е премногу строга.

-Постојат страшни снимки на кои може да се види премногу строг пристап-нагласи таа.

Турскиот министер за внатрешни работи Муамер Гулер изјави дека планираниот национален штрајк е нелегален и дека нема да биде дозволен.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Русија и Турција постигнаа договор за плаќање на гасот во рубљи

Шведска се согласи да екстрадира едно лице во Турција

Горан Наумовски

ОН негираат дека Анкара од Киев добила поевтино жито

Ана Ололовска

Шумски пожари избувнаа во западна Турција

Ана Ололовска

Поројните дождови предизвикаа големи поплави во Истанбул

Ана Ололовска

Турција испраќа нов брод за сондажа во Медитеранот

Ана Ололовска