Турската полиција откри 200 сириски мигранти во камион во Измир

Вкупно 200 сириски мигранти, кои се обидувале да стигнат до Европската унија, се откриени во затворен камион оставен од возачот на паркинг во градот Измир во западна Турција, објави весникот „Хуриет дејли њуз“.

Полицијата ги открила мигрантите денеска околу три часот по полноќ, откако локални жители ја известиле дека слушаат звуци од камион паркиран во близина на нивните домови.

Мигрантите се наоѓале во приколката на камионот, која била затворена со церада. Камионот бил оставен со вклучен мотор, но возачот исчезнал.

Локалните власти во Измир вчера соопштија дека турската крајбрежна сража меѓу 9 и 12 октомври спасила вкупно 1.361 мигранти во регионот на Егејското Море и привела еден трговец со мигранти.

Би можело да ве интересира

Повредени 33 мигранти, се превртело комбето во кое се превезувале

Анадолија: Турските вооружени сили погодија терористичка база во северен Ирак

Ана Ололовска

Пронајдени 48 мигранти во товарно возило на скопјанец

Ана Ололовска

Седум исчезнати по поројни дождови во Турција

Ана Ололовска

Во автобуска несреќа загинаа 17 мигранти во источна Турција

Русија и ги понуди на Турција своите ловци Су-35

Leave a Comment

seven − 5 =