Туристи од Ќустендил одбиле да патуваат во Скопје оти се плашеле од каменување

Од:

Туристичкото друштво „Осогово“ од Ќустендил го откажа патувањето во Македонија и Скопје поради наводно тензичната ситуација и односот кон Бугарите, соопшти бугарското национално радио БНТ.

Претседателот на компанијата Христо Абаџиев ја потврди информацијата, велејќи дека на еден дел од групата им се вратени парите, а друг дел е однесен во Кремиковскиот манастир и знаменитостите кај Софија.

Екскурзијата на туристичката компанија беше откажана пред неколку дена по коментарите дека имало случаи на фрлање камења врз автобуси со бугарски туристи во Македонија. Да се патува до Крива Паланка, но понатаму биле можни вакви инциденти.

Нема официјални информации за такво однесување кон бугарските туристи, коментарите се меѓу бугарските тур-оператори.

„Граѓаниоте на Ќустендел кои имаат роднини, пријатели, роднини во Северна Македонија велат дека односот кон Бугарите со двојно државјанство не е добар – благо кажано“, пренесе БНР.

Би можело да ве интересира

Нова провокација од Радев: Кога ќе ги впишете сонародниците на Гоце Делчев во Уставот, тогаш ќе станете демократска држава

Орце Костов

(ВИДЕО) Навивачи каменуваа автобус, а потоа сфатија дека внатре се нивните фудбалери

ВИДЕО: Снимката ништо не докажува – мора да се утврди кој кого тепа, вели адвокатот на обвинетиот за тепањето на Пендиков

А1он

Туристите ги наведоа местата кои никогаш повеќе не сакаат да ги посетат, на листата и Скопје

Предраг Петровиќ

(ВИДЕО) Пендиков: Во Македонија учиме изменета и фалсификувана историја во која Бугарите се фашисти

Орце Костов

Османи побарал средба со македонските Бугари во најбрз можен рок

Орце Костов