Турција стационира трупи во Катар

Од:

Турција одлучи да стационира трупи во Катар поради одржување на безбедноста откако сојузници на Доха, прекинаа врски со таа држава.

– Цел на поставувањето трупи е да се одржува безбедноста и стабилноста во Заливот, изјави министерот за надворешни работи на Турција Мевлут Чавушоглу по состанокот со бахреинскиот колега Шеик Калид бин Ахмед ал-Калиф.

Според западни медиуми, лидерите сакаат да ја прекинат кризата пред крајот на Рамазан, околу 25 јуни.

Претседателот на Турција Реџеп Таип Ердоган рече дека ќе ги поддржи Катар и ќе задржи добри односи со другите заливски држави, а засега не ја критикуваше директно Саудиска Арабија. Во понеделникот Саудиска Арабија, ОАЕ, Бахреин и Египет ги прекинаа сите врски со Катар обвинувајќи ја државата дека поддржува тероризам.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Во пожарите во Турција досега загинаа четири лица, евакуирани стотици луѓе

Ана Ололовска

ВИДЕО: Страотен пожар беснее и кај Бодрум, стотици туристи евакуирани од хотелите

Жарко Настоски

ВИДЕО: Најмалку едно лице загина, а 62 се повредени во пожарот кај Анталија

Ана Ололовска

Поради пожарите во регионот на Анталија, Османи не оди во 500 километри оддалечената Анкара

Жарко Настоски

ВИДЕО: Голем шумски пожар во турското одморалиште Сиде – изгореа села, хотелите без струја и вода

Жарко Настоски

ЕУ со осуда за случувањата во Вароша

Ана Ололовска