Турција создава нова военопоморска база во Црното Море

Од:

Турција создава нова воено база на источниот брег на Црното Море. Новиот воен објект ќе се наоѓа во областа на селото Сурмене, на 40 километри од градот Трабзон.

Се очекува, во воената база да служат 400 војници, а исто така ќе работат 200 цивилни лица.

Анкара го презема овој чекор по веста за плановите на САД за испраќање на своите воени бродови во Црно Море. Вашингтон ги презема овие дејства по инцидентот во Керченскиот Теснец.

Во моментов, Турција располага со осум воено бази во четирите мориња – Средоземно, Црно, Мраморно и Егејско.

Би можело да ве интересира

Американски разурнувач вплови во Црното Море

Приведени капетанот и неговиот заменик од турскиот брод „Вера Су“, што се насука во Црно море

А1он

Остра реакција на Русите за инцидентот кај Крим: Британија провоцира, ако се повтори – таа ќе одговара

Жарко Настоски

Американците ќе прават воени вежби во Црното Море, ги крстиле „Морски ветрец“

Жарко Настоски

Лондон демантира дека Русите пукале над британскиот брод, тој „мирно пловел низ украинските води“

Жарко Настоски

Германија го осуди руското ограничување на пловидбата во три региони во Црно Море

Жарко Настоски