Доживотен затвор за пет лица поради учество во убиството на рускиот амбасадор во Анкара

Од:

Турскиот суд денеска осуди пет лица на доживотен затвор поради учество во убиството на рускиот амбасадор во Анкара, Андреј Карлов во 2016 година.

dobivaj vesti na viber

Еден од нив е обвинет како организатор на нападот, а друг осуден е поранешен разузнавач кој доставувал информации за Карлов.

Други шестмина се прогласени за невини, додека седум лица се осудени за членство во вооружена терористичка група.

Тие се осудени поради поврзаност со 22-годишниот напаѓач Мевљут Мерт Алтанташ, кој беше елиминиран од турската полиција откако го уби Карлов.

Рускиот амбасадор беше застрелан додека посетуваше изложба во турскиот главен град, а вознемирувачката снимка од нападот, која беше објавена, ја згрози светската јавност.

Би можело да ве интересира

Турција го блокираше пристапот до веб-страниците на Гласот на Америка и Дојче веле на турски јазик

ВИДЕО: Еден од најпознатите турски кошаркари ужива во родниот Охрид

А1он

Турција бара екстрадиција на 33 лица од Финска и Шведска

Ана Ололовска

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

Ана Ололовска

Столтенберг: Турција се согласи Финска и Шведска да станат членки на НАТО

А1он

Грција ќе реагира за регистрацијата на турското бренд име „Turkaegean“

А1он