Турција: Се собираат симпатизери на Ердоган

Од:

Десетици илјади симпатизери на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган се собираат за да изразат поддршка на владата која што се соочува со протести.

Приврзаниците на Ердоган се собираат во предградието на Анкара и Синчан, пренесува „Ројтерс“.

Организаторите поставија големи постери со ликот на премиерот, кој би требало, како што се очекува да им се обрати подоцна.

Демонстрантите во Истамбул денес соопштија дека нема да се повлечат и покрај тоа што премиерот објави дека ќе го суспендира спорниот план за изградба и преуредување на паркот.

На демонстрантите преку „Твитер“ им се обрати и претседателот Абдулах Гул, кој ги повика да се вратат во своите домови, бидејќи се отворени каналите за дискусија и дијалог.

Елена Георгиевска

Би можело да ве интересира

Турција ги отфрла критиките на ОН за Кипар

Ана Ололовска

Вучиќ му одговори на Ердоган дека ќе се бори ако дојде до лобирање за признавање на Косово

Ана Ололовска

Блинкен: Акциите на кипарските Турци во Вароша се провокативни и неприфатливи

Ана Ололовска

Грчко МНР: Турција да запре со провокациите на Кипар и да се усогласи со меѓународното право

Ана Ололовска

Ердоган: Веднаш можеме да го преземеме управувањето со аеродромот во Кабул, доколку САД не поддржат

Ана Ололовска

Инцидент меѓу турски и кипарски патролен брод

Ана Ололовска

Leave a Comment

three × two =