Турција првпат назначи жена генерал

Од:

Турската армија ја назначи првата жена генерал, објавено е денеска во Службениот весник на таа земја.

dobivaj vesti na viber

Како што јавува Анадолија, Озлем Јилмаз е унапредена во бригаден генерал од позицијата виш полковник.

Сега таа ќе биде потпретседател на Академијата за жандармерија и крајбрежна стража.

Други унапредувања вклучуваат двајца генерал-потполковници, 16 генерал-мајори и 13 бригадни генерали.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Турција и Либија потпишаа енергетски договор, Грција и Египет го оспоруваат

Катерина Павлова-Николовска

Боздаг: Без нов устав, не може да има нова Турција

А1он

Инфлацијата во Турција највисока во последните 24 години

А1он

Инфлацијата во Турција во септември 83,45 отсто

Во турски воздушен напад во северен Ирак погинале 23 Курди

Ана Ололовска

Ердоган: Од 2016 од Турција во Сирија се вратиле над 500.000 бегалци

Ана Ололовска