Турција одобри употреба на кинеската вакцина, министерот за здравство веќе ја прими

Од:

Турската официјална Агенција за лекови и медицински помагала издаде одобрение за итна употреба на кинеската вакцина против Ковид-19 на компанијата „Синовак“, објави денеска турската новинска агенција Анадолија.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган неделава рече дека вакцинацијата ќе започне утре или во петок, откако во Турција пристигнаа три милиони од откупените 50 милиони дози на вакцината „КоронаВак“ на кинеската компанија „Синовак“.

Само еден час откако официјално беше одобрена вакцината, министерот за здравство Фахретин Коџа стана првиот Турчин кој се имунизира, а притоа најави и дека дозите од вакцините ќе бидат доделени според фер принципи, а на секој граѓанин ќе му следуваат две дози, обележани со име и баркод.

„Решени сме да ја дадеме вакцината и да се држиме до мерките и рестрикциите додека пандемијата не заврши,“ изјави Коџа откако ја прими вакцината.

„Сакам да нагласам дека сите мора да се вакцинираат. Дефинитивно мораме да ја примиме вакцината за да се вратиме кон нашите нормални, секојдневни животи,“ додаде Коџа.

Би можело да ве интересира

СЗО: Примената вакцина не треба да биде услов за патување во странство

Жарко Настоски

Европски држави се сериозни загрижени поради тоа што доцнат вакцините на „Фајзер“

Жарко Настоски

Во Норвешка лекарите ќе одлучуваат кој треба да ја прими вакцината

Жарко Настоски

Францускиот фарма-гигант Санофи „им подава рака“ на компаниите кои веќе произведуваат вакцини

Жарко Настоски

ЕК ќе ја прифати идејата на Мицотакис за заедничка потврда со која ќе се докажува вакцинирањето

Жарко Настоски

Брисел: Имаме доволно вакцини, не ја разгледуваме кинеската

Жарко Настоски