Турција никогаш нема да се откаже од купување на С-400 од Русија

Од:

Турција никогаш нема да се откаже од договорот за купување на одбранбени ракетни системи С-400 од Русија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Тој додаде дека по купувањето на С-400, Анкара би можела да размисли за купување на систем С-500.

САД претходно ја предупреди Турција дека купувањето на С-400 од Русија би можело да ги загрози договорите од областа на одбранбената индустрија помеѓу сојузниците на НАТО.

Ердоган додаде и дека САД не би требало да се обидуваат да ја дисциплинираат Турција со трговски мерки, нагласувајќи оти и Анкара подготвува сопствени мерки.

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Руски војник ја запроси својата девојка со 16 тенкови

Касјанов: Со уставните измени Путин сака да си ја зголеми моќта

Русија осуди двајца Јеховини сведоци за екстремизам

А1он

Русија ги казни „Фејсбук“ и „Твитер“ со по 58.000 евра

Драган Поповски

Путин: Додека јас сум на власт нема да има истополови бракови

Драган Поповски

Путин: При промена на Уставот не треба да се изгуби ништо

Ана Ололовска