Турција никогаш нема да се откаже од купување на С-400 од Русија

Од:

Турција никогаш нема да се откаже од договорот за купување на одбранбени ракетни системи С-400 од Русија, изјави турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган.

Тој додаде дека по купувањето на С-400, Анкара би можела да размисли за купување на систем С-500.

САД претходно ја предупреди Турција дека купувањето на С-400 од Русија би можело да ги загрози договорите од областа на одбранбената индустрија помеѓу сојузниците на НАТО.

Ердоган додаде и дека САД не би требало да се обидуваат да ја дисциплинираат Турција со трговски мерки, нагласувајќи оти и Анкара подготвува сопствени мерки.

Би можело да ве интересира

Се урна воен авион во Тверската област во Русија

Ана Ололовска

Втората руска вакцина против Ковид 19 ќе биде регистрирана до 15 октомври

Ана Ололовска

(ВИДЕО) Апокалиптични сцени во Русија: Мртви птици паѓаат од небо

Ана Ололовска

Турција ја обвини ЕУ за двојни стандарди

Ана Ололовска

Руските научници открија супстанца што би можела да лекува канцер

Ана Ололовска

Дендиас: Турција да даде опипливи знаци на почитување на меѓународното право

Ана Ололовска