Турција ќе го забрани абортусот?

Од:

Неколку стотици жени, демонстрираа во Истанбул, на најголемите протести од овој тип, откако Турција најави забрана на абортусот.

Жените носеле транспаренти „Моето тело, мој избор“ и извикувале антивладини пароли, додека премиерот Таип Ердоган им порачал дека „никој нема право да изврши абортус“, истакнувајќи дека тоа е убиство.

Во 1990-та кога Ердоган бил градоначалник на Истанбул, ги забранил алкохолните пијалаци во градските кафани.

Неговата влада од 2002. година кога дојде на власт, се обидува да донесе закон, со кој неверството се третира како злосторство но, морала да се откаже под притисок на ЕУ.

Би можело да ве интересира

Тројца исчезнати во хеликоптерска несреќа во Турција, еден пожарникар пронајден жив

ВИДЕО: Голема спасувачка акција за извлекување на Американец загавен во пештерски комплекс во Труција

Катерина Ѓуровски

ВИДЕО: Најмалку седум жртви во полавите во Грција, Турција и во Бугарија

Катерина Ѓуровски

(ВИДЕО) Застрашувачко невреме во Турција: Двајца мртви, се трага по четворица

Катерина Ѓуровски

Во знак на благодарност за солидарноста по земјотресот, училиште во Турција ќе го носи името на нашата држава

Орце Костов

12 лица загинаа, а 19 се повредени во автобуска несреќа во Турција

Горан Наумовски