Турција ја затвори границата со Иран поради коронавирусот

Од:

Турција ја затвори границата со Иран како мерка против ширење на коронавирусот, пишува весникот „Дејли Сабах“.

Во Иран се регистрирани 43 заразени случаи, од кои досега починале осум лица.

Граничните премини Капикеи и Есендере на турско-иранската граница се затворени од денеска.

Тоа ќе ги смени плановите на голем број туристи, кои доаѓаат од Иран во Турција во пресрет на празникот Навруз.

Иранските власти веќе донесоа одлука да ги затворат сите образовни институции во неколку провинции во земјата, сите културни настани се откажани, а повече спортски натпревари ќе се одиграат без публика.

Би можело да ве интересира

Нишани: Владата не ја кажува реалната бројка на починати од Ковид-19 во Албанија

А1он

Дипломати: СЗО ќе апелира за собирање милијарда долари

А1он

Во Грција 1.955 заразени со Ковид-19, починати 86 лица

А1он

Меркел: Можеме брзо да го уништиме она што го постигнавме

А1он

Американска помош од заштитни средства за албанските бели мантили

А1он

Борисов: Црквите во Бугарија за Цветници и Велигден ќе бидат отворени

А1он