Турција ја прогласи успешна воената операција против ПКК во Ирак

Од:

Турскиот министер за национална одбрана Хулуси Акар најави крај на првата фаза од операцијата против припадниците на Курдиската работничка партија (ПКК) во северен Ирак.

dobivaj vesti na viber

– Првата фаза е завршена. Нашата војска стигна до местата каде што требаше да стигне и до територијата што ќе ја контролира. Мора да се нагласи дека заробените цели се првата фаза од оваа етапа, рече тој.

Ноќта на 18 април, турските вооружени сили започнаа нова воена операција против членовите на ПКК во северен Ирак, во која беа вклучени воздушните сили и специјалните сили на земјата. Акар рече дека целите поставени во првата фаза од операцијата се постигнати. Тој исто така додаде дека единствената цел на турската војска е да ги елиминира терористите.

Од своја страна, ирачкото Министерство за надворешни работи ги нарече активностите на Анкара „неприфатливи, кои го поткопуваат суверенитетот“ на таа земја.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Паника во турско одморалиште, се појави ајкула

Турција го блокираше пристапот до веб-страниците на Гласот на Америка и Дојче веле на турски јазик

ВИДЕО: Еден од најпознатите турски кошаркари ужива во родниот Охрид

А1он

Турција бара екстрадиција на 33 лица од Финска и Шведска

Ана Ололовска

Андерсон: Шведска ќе воспостави близок дијалог со Турција за екстрадицијата

Ана Ололовска

Столтенберг: Турција се согласи Финска и Шведска да станат членки на НАТО

А1он