Турција ја поздрави екстрадицијата од Шведска на осуден член на ПКК

Од:

Турција денеска ја поздрави шведската екстрадиција на осуден член на Курдистанската работничка партија, оценувајќи го потегот на Стокхолм како почеток на покажување добра волја во однос на безбедносните грижи на Анкара.

Турскиот министер за правда Бекир Боздаг рече дека властите во Анкара „ја гледаат екстрадицијата како почеток на (Шведското) покажување искреност и добра волја“, изразувајќи надеж дека екстрадициите на лицата кои ги бара Турција ќе продолжат „со истата искреност“.

Турција, заедно со Унгарија, е една од двете членки на НАТО кои сè уште го немаат ратификувано протоколот за пристапување на Шведска и Финска во воената алијанса. Анкара на тој начин врши притисок врз двете нордиски земји да се справат со групите што ги смета за терористички и да ги екстрадираат осомничените во Турција.

Шведска во саботата депортираше во Турција маж кој побегна во земјата откако турски суд го осуди во 2015 година поради тоа што е член на вооружена група. Турската државна агенција Анадолија соопшти дека е екстрадиран Махмут Тат, осуден на повеќе од шест години затвор. Тат беше осуден за членство во з абранетата Курдистанска работничка партија.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

Чавушоглу: Затворањето на конзулатите на некои западни земји е намерен потег

Ана Ололовска

Група американски сенатори против продажба на Ф-16 на Турција додека не го одобри проширувањето на НАТО

Ана Ололовска

Пател: Конзулатот на САД во Истанбул останува отворен

Ана Ололовска

Турција ги обвини западните земји за „психолошка војна“

Горан Наумовски

Шведски министер: Го почитуваме договорот со Турција за НАТО, религијата не е дел од него

Ана Ололовска

Осум ракети паднаа во турска база во Ирак