Турција: Го купивме С-400 за да го користиме, а не да ни стои на страна

Од:

Турција го купи ракетен одбранбен систем С-400 од Русија за да го користи, а не за да и стои на страна, изјави денеска шефот на турскиот Директорат за одбранбена индустрија Исмаил Демир.

Реакцијата доаѓа по заканата за санкции од САД доколку Турција го користи тој систем. Вашингтон предлага Турција да го купи американскиот систем „Патриот“.

Во интервју за Си-Ен-Ен Турк, Исмаил Демир рече дека не е логично ниту една земја да купи ваков систем само за да го остави настрана и додаде дека Анкара и Вашингтон се фокусирани на решавање на проблемот.

– Не е вистинскиот пристап да се каже„ нема да ги користиме за нивно добро “за систем што го купивме од нужда и толку скапо го плативме, рече Демир. – Имаме сојузнички односи со Русија и со САД. Мора да продолжимеда ги почитуваме договорите што ги потпишавме, рече тој.

Би можело да ве интересира

Турскиот Парламент ја осуди резолуцијата на американскиот Сенат за геноцидот врз Ерменците

Американскиот амбасадор во Турција повикан на разговор поради резолуцијата на Сенатот за геноцидот врз Ерменците

Давутоглу ја регистрираше Партијата на иднината

Анкара со остра реакција на американските антитурски санкции

Ана Ололовска

Телефонски разговор на Путин и Ердоган за билатералните односи и Сирија

Чавушоглу: Турција ќе реагира во случај на американски санкции

Ана Ололовска