Турција го казни Гугл со 36,6 милиони долари

Од:

Турските власти денеска го казнија Гугл со 296 милиони турски лири (36,6 милиони долари) за кршење на законот за државна конкуренција.

Турската Агенција за конкуренција соопшти дека Гугл го прекршил законот со усложнување на резултатите од пребарувањето на пазарот на услуги за содржини, ставајќи текстуални реклами на врвот од своите резултати од пребарувањето, со што ги исклучува своите конкуренти, пренесе агенцијата Анадолија.

Истрагата ги опфати турскиот Google Reklamcilik ve Pazarlama Ltd., Google International LLC, Google LLC, Google Ireland Ltd. i Alphabet, матичната компанија на Гугл.

Европската комисија, исто така, во 2019 година на Гугл му одреди казна од 1,69 милијарди долари за кршење на правилата за монопол на Европската унија за рекламирање преку Интернет.

Би можело да ве интересира

Турција наесен почнува со производство на Спутник В

Ердоган: Ќе го кренам целиот свет, израелскиот терор мора да запре

Жарко Настоски

Ердоган го обвини Израел за „тероризам“ поради нападите врз верници во џамијата Ал-Акса

Жарко Настоски

Србија и Турција заемно ќе ги признаваат дигиталните сертификати за вакцинација

Ана Ололовска

ВИДЕО: Тежок инцидент во Турција, полицијата фрли солзавец во џамија и уапси верници

Жарко Настоски

Гугл заштеди милијарда долари откако ги пушти вработените да работат од дома

Жарко Настоски