Турција ги укинува визите за шест европски држави

Од:

Турските власти на 2 март ќе ги укинат визите за граѓаните на Австрија, Белгија, Холандија, Шпанија, Полска и Велика Британија, кои доаѓаат во туристичка посета на Турција во траење до 90 дена, соопшти портпаролот на Министерството за внатрешни работи.

Како што пренесуваат странските агенции, турските власти воведуваат визни олеснувања со цел јакнење на туризмот, претприемништвото и културната размена, но и на државната каса.

Бројот на странски туристи се зголеми за 14,11 отсто во 2019 година со што приходите од туризмот достигнаа 34,5 милијарди долари, покажуваат податоците од јануарскиот извештај на турското Министерство за туризам и Институтот за статистика.

Би можело да ве интересира

Интерконтинентално бебе се роди под Босфор, во тунелот „Евроазија“

Апсења во Турција поради поврзаност со ИД

Ландов

Сеизмолог предупредува на можен катастрофален земјотрес во Истанбул

А1он

Истанбул има поголем БДП од Македонија, Србија, Хрватска, Црна Гора и Бугарија заедно

А1он

Грци заглавени на аеродромите во Лондон и Истанбул

А1он

Осуммина повредени во земјотрес во Истанбул