Турција ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците

Од:

Турција, на вонредниот состанок на Организацијата за исламска соработка (ОИС) во Истанбул, ги повика муслиманските држави да се обединат во одбрана на Палестинците против Израел и предупредија дека американската одлука да го признае Ерусалим како главен град на Израел беше само прва од многуте акции против исламскиот свет.

dobivaj vesti na viber

Говорејќи на форумот, турскиот претседател Реџеп Тајип Ердоган ги повика муслиманските водачи да се обединат и истакна дека Ерусалим – третото свето место за исламот – е нивна заедничка кауза.

Ердоган, кој е ротирачки претседател на ОИС, рече дека САД ги интензивираа тензиите во регионот и дека нивната одлука за Ерусалим е „претходник на нови операции против исламскиот свет“.

Лидерите на Самитот усвоија Декларација во која е наведено дека треба да се распоредат меѓународни сили за заштита на Палестинците и дека муслиманските земји треба да наметнат „економски ограничувања“ на земјите кои, исто како и САД, ќе решат да ги преместат своите амбасади во Ерусалим.

Исто така, се наведува дека прашањето за насилството во Појасот Газа мора да се разгледа и од Советот за безбедност и Генералното собрание на ОН.

Би можело да ве интересира

Паника во турско одморалиште, се појави ајкула

Турција го блокираше пристапот до веб-страниците на Гласот на Америка и Дојче веле на турски јазик

ВИДЕО: Еден од најпознатите турски кошаркари ужива во родниот Охрид

А1он

Конфликт меѓу израелски војници и Палестинци на светилиште на Западниот Брег

Убиен 25-годишен Палестинец при конфликт во Џенин

Ана Ололовска

Турција бара екстрадиција на 33 лица од Финска и Шведска

Ана Ололовска