Турција: Експлозија во фабрика за пиротехника, блокирани 150 работници

Од:

По серија експлозии во фабрика за пиротехнички средства во градот Хендек, во турската провинција Сакарија, повеќе од 150 работници останале блокирани под урнатините, а повредени се најмалку 56 лица.

Засега нема информација за загинати лица.

Гувернерот на провинцијата Четин Октај Кадирим изјави дека на местото на инцидентот веднаш се испратени спасувачки и медицински екипи, но поради зачестените експлозии не можат да интервенираат во фабриката.

Експлозијата во Хендек се слушнала на далечина од десетина километри, објавија локалните медиуми.

Би можело да ве интересира

Ердоган: Оној што ќе го нападне турскиот брод ќе плати висока цена

А1он

Ердоган се закани: Доколку биде нападнат турскиот брод во Средоземното море, противникот ќе плати скапо

А1он

Турскиот брод кружи на работ од грчкиот континентален гребен, тензиите не се смируваат

А1он

По тензиите меѓу Турција и Грција, Макрон испраќа воени бродови во источниот Медитеран

А1он

Мицотакис: Ниту една провокација нема да остане неодговорена

А1он

Турскиот брод „Орус рејс“ го смени правецот – грчки бродови го следат, Атина бара да го напушти реонот

А1он