Тропски горештини во Црна Гора наредните денови со температура и над 44 степени

Од:

Температурата во некои градови во Црна Гора наредните денови ќе биде повисока од 44 степени Целзиусови, објавено е на веб-страницата на црногорскиот Институт за хидрометеорологија и сеизмологија.

dobivaj vesti na viber

Најтопло ќе биде во Даниловград каде максималната температура за утре се прогнозира на 44,4 степени. И наредните денови, в сабота, недела и понеделник, тој град го очекуваат „пеколни“ горештини бидејќи се очекува температурата да достигне 43,8 степени.

Заводот за хидрометеорологија и сеизмологија соопшти дека максималната температура во Подгорица утре ќе биде 40,2 степени, додека од понеделник температурата ќе биде над 44 степени. За петок и сабота прогнозата е максималната температура во главниот град да достигне до 42,9 Целзиусови степени.

Извор: МИА

Би можело да ве интересира

ВИДЕО: Бомбаш од Подгорица убиен во престрелка со полицијата, пукал на нив кога дошле да го апсат

А1он

Црна Гора: Старото парламентарно мнозинство потпиша иницијатива за разрешување на Ѓукановиќ

Ана Ололовска

Мнозинство од црногорските пратеници постигнаа договор Лекиќ да биде мандатар за нова влада

Ѓукановиќ не го прифаќа Лекиќ за мандатар, бара скратување на мандатот на Парламентот

Македонски Албанец нов американски амбасадор на САД во Црна Гора

А1он

Денеска истекува рокот кога Ѓукановиќ треба да го соопшти името на мандатарот

Ана Ололовска