Трите победнички коалиции во Црна Гора денеска разговараат за програмата и приоритетите на идната Влада

Од:

Лидерите на коалициите „За иднината на Црна Гора“, „Мирот е наша нација“ и „Црно-бело“, Здравко Кривокапиќ, Алекса Бечиќ и Дритан Абазовиќ, ќе се состанат денеска во Подгорица да разговараат за програмата и приоритетите на идната влада, како и за поделбата на одговорностите.

На претходните средби не беше детално разговарано за поделбата на надлежностите, а засега е веројатно дека Здравко Кривокапиќ ќе биде мандатар, а коалицијата „Мирот е наша нација“ ќе ја добие позицијата претседател на Собранието.

Идното владеачко мнозинство соопшти дека се уште се разговара за квалитативниот и длабински начин на поделба на одговорностите, како и дека учеството на претставниците на малцинските партии е неспорно и дека се смета на нив.

Конститутивната седница на Парламентот на Црна Гора е закажана за в среда, на 23 септември.

Би можело да ве интересира

Абазовиќ: Очекувам новата црногорска влада да биде формирана до осми ноември

А1он

Црногорски медиуми: Амфилохије се лечи со ремдесивир, лекот не е достапен за останатите заразени

Ана Ололовска

Црна Гора: Се затвораат угостителски објекти во уште пет градови

Ана Ололовска

„Вијести“: Црна Гора може да добие до 500 милиони евра од ЕУ

Ана Ололовска

Здравко Кривокапиќ: Корупцијата во Црна Гора изеде неколку клиники за инфективни болести

Ана Ололовска

Абазовиќ: Јас немам полициска заштита, но сум под нивен надзор

А1он