Три тела и 20 мигранти се пронајдени во шума во близина на границата на Босна и Херцеговина со Хрватска

Од:

На 23 декември утрово околу 6 часот полициски службеници од Граничната полициска станица Стар Градишка го известиле Оперативно-комуникацискиот центар на Полициската управа Брод-Посавина дека при обиколка на поплавеното подрачје во шумското подрачје на Радиње, пронашле 20 странски државјани кои илегално влегле во Хрватска.

Во нивна близина се пронајдени две мртви тела на непознати лица, за кои се уште не е позната причината за смртта и ќе следи медицинска обдукција, додека опсежната потрага по третото лице во соработка со вработените во ХГСС продолжила до попладневните часови, кога е пронајдено и трето тело на маж.

Од полицијата велат дека ќе има истрага и натамошна работа за утврдување на фактите и околностите поврзани со овој настан.

Би можело да ве интересира

Александар Николоски избран за известител за Босна и Херцеговина од Советот на Европа

Катерина Павлова-Николовска

Повеќе од 600.000 луѓе ја напуштиле Босна и Херцеговина за 10 години

ЕУ бара од Босна и Херцеговина да воведе визи за граѓаните на Русија

А1он

Потврден новиот состав на Советот на министри на БиХ

Поранешен босански фудбалер претепан и застрелан во глава

Советот за општи работи на Европската унија одобри кандидатски статус за БиХ

А1он